.

Odbor přátel SK Slavia Praha
v Brandýse nad Orlicí


Cyklistická akce
Brandejská koule
Naše aktivity
Bowlingová liga
Zápisy ze schůzí
Dokumenty
Naše kronika
Zaměřeno na ...
I-fotogalerie

Slávistické weby:


Z historie Brandýsa nad Orlicí pro přátele SK Slavia Praha


Poprvé byla osada na místě dnešního Brandýsa nad Orlicí písemně doložena přesně 700 let před sezónou, jíž začala slavná éra SK Slavia Praha jako jediného klubu střední Evropy, který se zúčastnil všech dvanácti meziválečných ročníků Středoevropského poháru a byl označen za jeho "korunního prince".

První významnou událostí, kterou se zapsal Brandýs nad Orlicí do povědomí historiků, byla přesně 400 let před založením Akademického cyklistického odboru Slavia slavná brandýská synoda členů Jednoty bratrské, kteří zde měli kdysi velice silnou sestavu v čele s generálním manažerem bratrem Řehořem. Jejím centrforwardem byl později i nejvýznamnější rodák a majitel tohoto města, nejvyšší hejtman Moravy Karel starší ze Žerotína, který se narodil přesně 400 let před začátkem doufejme navždy poslední druholigové sezóny Slavie.

Přesně 300 let před vznikem Literární a řečnické Slavie, aneb cyklistického odboru, aneb prostě naší milované Slavie, se narodil nejslavnější obyvatel Brandýsa nad Orlicí, Jan Amos Komenský, který zde prožil čtyři skvělé sezóny a vedle přestupu do stavu manželského zde také stihl předvést několik ze svých úžasných sól, mezi nimi i jedno z nejskvělejších pod názvem Labyrint světa a ráj srdce.

Přesně 100 let před slavným postupem SK Slavia Praha do první fotbalové ligy postavili Brandýští první pomník na počest Komenského na území Českomoravského fotbalového svazu.

Přesně v roce vzniku Slavie vystoupilo proslulé hudební těleso, jejíž playeři se sehrávali v Brandýse nad Orlicí, poprvé pod názvem České kvarteto.

Přesně v roce prvního utkání Pláničky v dresu Slavie zemřel nejslavnější mnohaletý letní host Brandýsa nad Orlicí, král houslí František Ondříček. (Nebyly to stejné housle, které používal při hře František Veselý).

Přesně v roce, kdy měla Slavia po podzimu jen deset bodů, plácala se na potupném patnáctém místě a měla teprve před sebou mimořádný jarní skok o devět pater, prožívali Brandýští věrně a neochvějně první rok zdejší existence odbočky přátel mančaftu, z něhož k nim v dalších letech postupně zavítali například Plánička - Ženíšek, Urban, Nožíř - Čambal, Berger, Štádler - Veselý, Puč, Hlaváček, Hemele.

Přesně 500 let od chvíle, kdy Vladislav Jagellonský povýšil Brandýs nad Orlicí na město, očekávají brandýští přátelé fotbalového klubu SK Slavia Praha, že tuto událost oslaví společně s prvním povýšením svého klubu na mistra ligy v novém století.

Proto zde v červnu 2003 rádi uvítají všechny, kteří neodmítnou pozvání k přípitku na počest těchto dvou dobrých důvodů k řádné oslavě.

Napsal přítel Jaroslav Hubený, léto 2002


Webová prezentace Odboru přátel SK Slavia Praha v Brandýse nad Orlicí