.

Odbor přátel SK Slavia Praha
v Brandýse nad Orlicí


Cyklistická akce
Brandejská koule
Naše aktivity
Bowlingová liga
Zápisy ze schůzí
Dokumenty
Naše kronika
Zaměřeno na ...
I-fotogalerie

Slávistické weby:


SK SLAVIA PRAHA

Fotbalový oddíl - Odbor přátel Zrození Odboru přátel

SK Slavia Praha je nejstarší sportovní klub u nás, jenž jako první v sobě organizoval fotbalové mužstvo. Datum přesného založení není známo, nicméně písemná zmínka je nalezena již v tisku z roku 1892.

Fotbalový klub existuje ve Slavii od roku 1895. Vedle tohoto fotbalového sdružuje sportovní klub (SK) Slavia ještě mnoho dalších odvětví - hokej, ragby, házenou, tenis, volejbal,... Zde však jde o Slavii fotbalovou. A té se budu nadále věnovat.

Klubovými barvami jsou červená a bílá. Ve své historii získali tito červenobílí 15 titulů mistra ligy, 20 krát byli druzí a 7 krát třetí. Vyhráli šestkrát Český pohár. V Evropě se zapsali jedním vítězstvím ve Středoevropském poháru, semifinálovou účastí v Poháru UEFA, též čtvrtfinálovou účastí v Poháru UEFA a PVP. Nikdy však nehráli v Lize mistrů, kam se již pětkrát marně pokoušeli projít kvalifikací.

Nejvyšším rozdílem v soutěžním utkání zvítězili proti Českým Budějovicím, a to 15:1. Nejtěžší prohru utržili v poměru 1:7 - s Baníkem Ostrava a se Slovanem Nitra.

Celkově nejdelší období bez porážky, v počtu 27 zápasů, se událo v rozmezí let 1928 - 30. Na domácím stadionu dokázali za sebou slávisté nejvícekrát neprohrát 32x - a to v období jaro 1998 až 2000.

Mezi nejslavnější hráče historie tohoto klubu se řadí Jan Košek, František Svoboda, Antonín Puč, František Plánička, Antonín a Vojtěch Bradáčovi, Josef Bican, Vlastimil Kopecký, Ota Hemele, František Veselý, Peter Herda, Ivo Knoflíček a Pavel Kuka.

Fotbalová Slavia je akciovou společností, v letech 1997-2006 byla majoritním vlastníkem (97%) investiční společnost ENIC. Nyní majoritní podíl pro J. Doležala a T. Rosena spravuje investiční společnost Key Investments. Trenérem fotbalového mužstva je od jara 2005 Karel Jarolím.

Dlouholetou bolestí klubu byla otázka stadionu. Do padesátých let měl vlastní stadion na Letné. Za známých okolností se Slavia nuceně přesunula do Vršovic, kde až do roku 2000 užívala s malou přestávkou stadion Eden. V letech 2000-08 Slavia využívala k zápasům ligy i pohárů stadion E. Rošického na Strahově. Dlouhodobě plánovaná výstavba nového Edenu došla svého naplnění. V květnu 2008 byl stadion otevřen utkáním Slavia-Oxford a následně po utkání Slavia-Jablonec ve 30.kole ligy se slavil i mistrovský titul!