.

Odbor přátel SK Slavia Praha
v Brandýse nad Orlicí


Cyklistická akce
Brandejská koule
Naše aktivity
Bowlingová liga
Zápisy ze schůzí
Dokumenty
Naše kronika
Zaměřeno na ...
I-fotogalerie

Slávistické weby:


Fotbalový oddíl - Odbor přátel

Fotbalový oddíl - Odbor přátel Zrození Odboru přátel

Fotbalový oddíl - Odbor přátel SK Slavia Praha


Je určitě namístě představit tuto celorepublikovou organizaci slávistů, která má v současnosti více než 3000 členů. Odbor přátel Slavie vznikl v roce 1964 jako spontánní reakce umělců, politiků, příslušníků inteligence i obyčejných fanoušků na tristní postavení Dynama Praha, které bojovalo o záchranu dokonce ve II.lize a vlastně o vlastní existenci. Slovo "odbor" mělo zdůraznit (a jinak to ani tehdy nešlo) sounáležitost s celou TJ Slavia.Slovo "přátel" mělo dvojí smysl ­ přátelé Slavie byli i mezi sebou přáteli a tak se i oslovovali!

Organizace se měla čile k světu, již na podzim byla z Dynama opět Slavie a v červnu 1965 se slavil triumfální návrat do ligy. Prvním předsedou byl spisovatel Pavel Hanuš, po dlouhých 18 let stál v čele nezapomenutelný herec Martin Růžek, k němuž jmenujme další následníky z řad umělců v čele slávistické organizace ­ Josefa Vinkláře, Ilju Prachaře, Rudolfa Jelínka nebo Miroslava Ondříčka. A to nepočítáme další tak vynikající lidi z uměleckých kruhů, jakými byli třeba Jan Pivec, Josef Kemr nebo Ladislav Pešek. Ke slávistickým barvám se vždy hlásila podstatná část české inteligence a umělců, jejichž výčet by zabral podstatný kus místa na tomto prostoru. Koncem 80. let měl OP Slavie 10 tisíc členů. Být slávistou bylo i jednou z forem, jak lidé dokazovali, že se s tehdejším režimem až tak zase moc neztotožňují.

V roce 1991, z důvodů, aby se síly příliš netříštily, došlo k dohodě o sloučení s tehdejším oddílem kopané a pokračovaní tradic ve Fotbalovém oddíle. I když euforie a potřeba být členem za každou cenu poklesla, přesto představuje FO silnou základnu slávistů ­ 3000 členů je organizováno jednak individuálně, jednak ve více než 50 odbočkách po celém území Česka.


Dějinný vývoj se však nezastavil ani ve Slavii. Vlastní fotbal řídí dnes akciové společnosti a Fotbalový oddíl ­ Odbor přátel nachází svůj prostor především v různých formách organizace slávistického života. Sídlo naleznete v tzv. tesco-stavbě v areálu stadiónu v Edenu.

Převzato ze Slávistických novin


Webová prezentace Odboru přátel SK Slavia Praha v Brandýse nad Orlicí